Zajímavá místa New Yorku

Socha Svobody

Sochu Svobody, nynější symbol NY a celé USA, darovala Francie roku 1886 k 100. výročí vyhlášení Deklarace nezávislosti americkému lidu. Socha je symbolem svobody a možnosti nového života. Je vysoká 93 m a váží 203 tun. Po teroristickém útoku v 11. září 2001 byla socha uzavřena a opět otevřena až letos v červnu (2009).

Wall Street

Na dolním Manhattanu se rozkládá oblast zvaná Wall Street, která je mezi finančníky známa od druhé světové války. Najdete zde sídlo dvou světových burz s cennými papíry (New York Stock Exchange a NASDAQ) a hlavní finanční centrum nejen pro New York, ale i pro celý svět. Mimo jiné zde můžete vidět i kostel Trinity Church, u kterého je přilehlý 150 let starý hřbitov.

Brooklyn Bridge

Proslulý Brooklyn Bridge se svojí délkou 1825 m, spojuje městskou část Brooklyn a Dolní Manhattan. Jedná se o jeden z nejstarších visutých mostů v USA vůbec. Most byl otevřen 24.5. 1883, po 13 letech usilovné práce a hned se stal symbolem New Yorku. Rozhodně jej při prohlídce dolního Manhattanu nevynechejte a budete-li mít chvilku, vyjděte si po něm i na krátkou procházku.

China town

Čtvrť plná restaurací s neonovými nápisy, ulice plné lidí, banky s čínskými nápisy, chutné jídla a poměrně levné ceny – tak to je China town, stále se rozvíjející město ve městě, které si žije po svém. Během procházky si budete připadat, jak v právě Číně. Domů si můžete dovést i několik fotek pagod.

Little Italy

Čtvrť plná ruchu a kvalitních italských restaurací, které vás svou nabídkou pizzy a těstovin nezklame. Místní obyvatelé mají své kořeny převážně v jižní Itálii (Sicílie, Neapol…) a k tomu odpovídá i dnešní mentalita. Navštivte jeden z několika italských bazarů či sem zajděte během jednoho z mnoha svátků, kdy se lidi sejdou v ulicích a společně tančí, veselí se a je zde možnost ochutnat opravdové delikatesy místní kuchyně.

Greenwich village

Klidná a pohodová čtvrť plná uměleckých ateliérů, kousíček od centra. Zajděte si na chvilku odpočinout a vychutnat si kávu či Hot dog do jednonoho z místních mnoha parků. Večer můžete zajít do nejedné Jazz restaurace a vychutnejte si příjemnou hudební a pohodovou atmosféru.

Soho

Umělecká a luxusní čtvrť, kde můžete na rohu ulice potkat svou oblíbenou celebritu. Zajímavě zkombinovaná architektura budov, elegantní image a především luxus. Pro prohlídku SoHo si rozhodněte vezměte více než půl dne.

Broadway

Máte-li rádi divadlo, muzikály či kabaret, nesmíte vynechat ulici Broadway! Na Broadway můžete vidět převážně celosvětově známé muzikály, za středně až poměrně předražené ceny. Lístky se převážně kupují až v den konání a při troše trpělivosti si můžete vystát poměrně dlouhou frontu u některého z krámku TKTS, kde můžete koupit lístek až s 50 % slevou. Programy jsou vydávány v denním tisku. Pro zajímavost – ulice Broadway byla v minulosti indiánskou stezkou.

Empire State Building

Elegantní symbol New Yorku, tyčící se k nebesům, z kterého můžete vytvořit několik pěkných památečních fotek a prozkoumat NY z ptačího pohledu. Celková výše mrakodrapu je 443 m a je možné vyjet až do výše 86. poschodí. Mrakodrap byl postaven ve stylu Art Deco v průběhu období krize. Bohužel je téměř pořád obklopena stovky tísnících se turistů, a tak se i vy s největší pravděpodobnosti budete muset přidat a jit „s davem“.

Rockefeller center

Komplex moderních a stylových budov, se nachází u Paté Avenue. Prohlídka celého komplexu, by vám zabrala skutečně mnoho času, ale zajisté nevynechejte překrásné zahrady na hlavní avenue. Místo setkávání je bezesporu hlavní náměstí Rockefeller centra s překrásnou sochou Promethea. V létě je náměstí plné přeplněných kaváren a v zimě nabízí možnost k bruslení na místním umělém kluzišti.

Times Square

Každoročně místo setkávání tisíce turistů. Náměstí plné neonovými nápisy, reklamními panely, centrum divadelních čtvrtí, pouličního a nekončícího shonu, tak to je dnešní Times Square. Zkuste se po světelných reklamách porozhlédnout a budete-li koukat pořádně, na jedné z nich můžete dokonce po sekundě sledovat aktuální státní dluh amerického státu! Times Square věnujte i noční prohlídku, rozhodně to stojí za to.

Old Saint Patrick´s Cathedral

Nejstarší katolický kostel ve městě. Strohá fasáda ukrývá interiér ve stylu gregoriánské gotiky. V letech 1809 až 1878 sloužil jako katedrála, do doby než byl na Paté Avenue postaven Saint Patrick´s Church. Saint Patrick´s Cathedral

Největší katolická katedrála ve Spojených státech (2600 míst). Stavěna byla v letech 1858 -1878, navržena pro významnou irskou komunitu. Stavba byla ovlivněna evropskými gotickými kláštery.

Central park

Místo odpočinku a možnosti výborné relaxace. Můžete se aktivně zapojit k místním běžcům nebo si jen tak sednout na lavičku či měkkou trávu a posvačit všude přítomný Hot dog. Kolem vás se budou promenádovat krotké veverky a místní umělci se vás budou snažit zaujmout, ať už se svými kouzelnickými triky či hudebním zpracováním. Najdete zde také velmi oblíbenou Zoo.

Brooklyn

Mnoho veřejných budov a obchodních center. Před 350 lety byla v Brooklyn Heights založena kolonie přistěhovalců z Holandska. Na prohlídku vyzývá i botanická zahrada či muzeum se sbírkami primitivního umění amerických indiánů a obyvatel z oblasti Pacifiku a Afriky.

Queens

Nachází se zde několik sportovních stadionů a drah, např. Aqueduct Race Track či Shea Stadium a dvě newyorské letiště JFK a La Guardia.

Bronx

Při prohlídce rozhodně nevynechejte botanickou zahradu (se záhony azalek a rododendronů), dětské ZOO a speciální atrakce. Celý tento komplex se rozkládají na celkové ploše 200 ha. Nejlepší doprava je z Manhattanu metrem na Pelham Parkway. Pro sportovní nadšence je možnost prohlídka stadionu New York Yankees, hrající na River Stadium.

Staten Island

Staten Island je součástí Richmondu (= restaurovaná oblast původní osady New Yorku). Při pěkném počasí vám nabízí několik krásných výhledů na Lower Manhattan, Ellis Island a Sochu Svobody. Přímo na ostrově je kulturní centrum ve Snug Harbour a tibetského umění Jacques Marchais.