Doprava v New Yorku

Doprava po městě

Po New Yorku máte několik možností využití dopravy. Mezi nejvíce využívanou spadá železnice a automobilová doprava - jak soukromé vozy, tak ale především taxi služby (typické žluté taxi, kterých je na Manhattanu několik set). Dále můžete využit dopravu autobusem, metrem či samozřejmě i pěší dopravu, při které vám alespoň neuniknout zajímavosti, které Manhattan a celý New York nabízí. V každém případě je velice dobré, umět se orientovat v ulicích a jejich popsání. Ulice vedeno od východu na západ, jsou zvané „streets" a ulice vedoucí ze severu na jih, jsou tzv. "avenue". Tato pomůcka vám může kolikráte ulehčit nelehkou orientaci při procházkách po NY. Naštěstí téměř všude je možné sehnat poměrně dost podrobné mapy.

Metro

patří k jednomu největšímu komplexu na světě. Newyorské metro má bezmála 468 stanic metra, proto není divu, stane-li se vám, že vystoupíte na jiné stanici, než jste původně měli v plánu ?. Je dobré mít vždy po ruce mapku metra, kterou můžete získat téměř kdekoliv, např. ve vašem hotelu, v trafice či přímo info centru v metru. Schéma jsou podávaná zdarma. Newyorské metro je opravdu o mnoho komplikovanější, než např. metro u nás v ČR. Proto je dobré, se nad mapkou nejprve pořádně porozhlédnout a pokusit se opravdu porozumět, kam jaký vlak jede. Některé vlaky jsou značeny písmenem, jiné číslem. Některou stanicí může vlak pouze projet, u jiných zas staví vždy. Je dobré věnovat pozornost i metro-hlasateli, který vám poví veškeré potřebné informace o právě přijíždějícím vlaku. Metro je v provozu nonstop a za rok přepraví kolem 1,5 miliard cestujících.

Taxi

Po povrchu se můžete přemísťovat i newyorským taxi (tzv. yellow cab), které je známe pro svou charakteristickou žlutou barvu. V ulicích na taxi budete narážet téměř vždy, a to v jakoukoliv denní či noční dobu. Budete-li si chtít taxi „vzít“, mávněte na taxi, které jsou osvětlené – na střeše vozu svítí „taxi“. Tím vám dávají najevo, že nejsou obsazené a tudíž k dispozici. Nesvítí-li světelné značení, taxi je již obsazené a nezastaví vám. Cesta z letiště do centra či naopak, vás vyjde na cca 50 dolarů. Vyjdou-li vám finance, rozhodně si cestu newyorským taxi nenechte ujít. Taxi bývají poměrně dobře vybaveny a vy si tak můžete cestu zpříjemnit pozorování praktických informací na mini televizi před vámi, či GPS navigaci. Během cesty je příjemné pozorovat vašeho taxikáře, jak se „rozčiluje“ nad všudy přítomnou zácpou a kolonami. Troubení klaksonem se poté může zdát už jako řidičům koníček.

Automobily

Máte-li dostatek trpělivosti, můžete si automobil v NY zapůjčit. Některé cestovní kanceláře a agentury u nás v ČR, vám auto mohou již dopředu zarezervovat. Po příletu do země si auto můžete vyzvednout pár kroků od letiště. Dobré je, se dopředu informovat na GPS navigaci do auta. Nemáte-li zrovna dvakrát dobrý orientační smysl a kvalitní mapu, je dobré, při cestování po Manhattanu a celém New Yorku, GPS navigaci mít. Usnadníte si tím nejednu chybnou zatáčku. Benzín je po celé Americe poměrně levnou záležitostí, proto se zapůjčení auta, cestujete-li na delší vzdálenosti, rozhodně vyplatí. V některých půjčovnách si můžete vybrat i z druhu řazení, ovšem zkušenost s automatem není k zahození ? .

Staten Island ferry

Jednou z možností, jak si prohlédnout Sochu Svobody, ale zbytečně se netlačit s davy turistů je možnost využít lodního spoje "Staten Island Ferry", který vyjíždí několikrát za den zdarma z dolního Manhattanu. Jede kolem Elis Island (první setkání s Amerikou milióny imigrantů) a Sochy Svobody. Při dobrém počasí je krásný výhled na dolní Manhattan.

Autobusy

Přestože New York protíná hustá síť autobusů, cestování po městě autobusem se spíše nedoporučuje. Navíc postačí metro a všudypřítomné taxíky.

Letiště - doprava do New Yorku

Vzdušný prostor nad New Yorkem je nejhustší v USA, proto je také potřeba tomu to tlaku vyhovět. Přímo v NY je proto zřízeno hned několik letišť: John F. Kennedy International, Newark Liberty International a La Guardia. Letiště jsou moderně vybaveny a u každého letiště je zajištěn poměrně dobrý spoj do centra města a jeho okolí.